گزانتاگام یا همان زانتان گام نوعی صمغ است که به وسیله تخمیر میکروبی بدست می‌آید و در مواد غذایی به میزان خیلی کمی مورد مصرف قرار می‌گیرد.

گزانتان گام (Xanthan Gum) علی‌رغم وزن مولکولی زیاد به سادگی در اب سرد و گرم حل می‌شود و حتی در مقادیر کم، محلولی بسیار غلیظ تولید می‌کند.

اما در اثر بهم زدن از درصد ویسکوزیته آن کاسته می‌شود. تغییرات PH اثر چندانی بر روی آن ندارد. از زانتانگام در انواع مختلفی از نوشابه‌ها، کنسروها و مواد غذایی منجمد استفاده میگیرد.

موارد مصرف زانتان گام

اصلی‌ترین کاربرد زانتان گام غلظت‌دهنده و پایدارکننده و افزایش‌دهنده ویسکوزیته و یکنواخت‌سازی در مخلوط‌های پودری و پایداری امولسیون پنیر و نوشیدنی‌های شیر و بهبود خواص فیزیکی و ارگانولپتیک پنیر در محصولات لبنی است.

این محصول در صنایع غذایی به عنوان غلظت‌دهنده سس، ماست و سایر فرآورده‌های لبنی و بستنی و برخی آبمیوه‌ها نیز به کار برده می‌شود که باعث محیطی یکسان و هم وزن شده و در مواد غذایی و خوراکی از جدا شدن اجزاء مختلف از هم جلوگیری می‌کند.

مضرات زانتان گام

سازمان دارویی جهانی این ماده را در شمار مواد بی‌خطر برای انسان دسته‌بندی کرده است. ولی ازآنجایی که مقدار مصرف این ماده توسط انسان بسیار زیاد است ، نگرانی‌های بسیاری نیز برای خطرات احتمالی این ماده وجود دارد.

البته باید خاطرنشان کرد که تاکنون، هیچ‌گونه مشکل خاصی در پی مصرف این ماده برای انسان گزارش نشده است.